مدیریت بازاریابی و فروش کسب و کار خرد و خانگی

مرجع آموزش، مدیریت و کارشناسی بازاریابی و فروش

مدیریت بازاریابی و فروش

مدیریت بازاریابی و فروش کسب و کار خرد و خانگی

مرجع آموزش، مدیریت و کارشناسی بازاریابی و فروش

مدیریت بازاریابی و فروش کسب و کار خرد و خانگی

از آنجایی که یکی از مشکلات اصلی کسب و کار خرد و خانگی توجه به کمی نیروی انسانی و نبود سرمایه بازاریابی و فروش محصولات می باشد لذا این کسب و کارها عموما نمی توانند کالای خود را به درستی معرفی و سکویی جهت فروش نیز ندارند .از زمانی که استراتژی های بازاریابی از رسانه های قدیمی مانند روزنامه ، بیلبورد ، تلویزیون به سمت دیجیتال مارکتینگ و فضای مجازی آمد ، شاید بتوان گفت که این انقلاب بیش از آنکه به کمک کسب و کار های کارخانه ای و صنایع بزرگ بیاد به کمک کسب کارهای خرد وخانگی آمد . چرا که در این فضا سرمایه نیست که کا ر می کند بلکه سرمایه جای خود را به پشت کار و خلاقیت داد.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید.

سید علیرضا عبدالهی مدیریت بازاریابی و فروش

نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات خرد و خانگی

سید علیرضا عبدالهی | سه شنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۲۴ ق.ظ

 


 

تولید و عرضه هرمحصولی نیازمند بررسی و رعایت اصول و سلسله مراتبی است که فروش آن را تضمین کند. در این میان بسته بندی یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در فرایند فروش محصولات و تولیدات خانگی است که اهمیت آن در کار قیمت محصول، سلامت محصول و سایر ویژگی های خرد و خانگی است.

 

 درواقع این بسته بندی است که باعث برقراری ارتباط میان خریدار و محصول خواهد شد. 
 بسته بندی محصولات درواقع مرحله پس از تولید خواهد بود که میتواند علاوه بر ایجاد شاخهای جدید از کسب و کار خانگی به عنوان فعالیت تکمیلی، توسط خود شخص تولید کننده و یا به عنوان فعالیت مکمل توسط سایر افراد علاقمند به این رشته ایجاد تولید شود باعث بوجود آمدن نوع جدیدی از کسب و کارهای خانگی در جهت تکمیل زنجیره ارزش تولید ارزش افزوده را گردد.
 یکی از امکانات موجود در کشور، داشتن قدمت دیرینه در زمینه تولید انواع صنایع دستی است. بسیاری از این صنایع از قبیل فرش همچنان نماد و یادآور هنر کشور است. اما سؤال اینجاست که چرا بسیاری از صنایع خاص کشور درحال حاضر به عنوان هنر و سوغات سایر کشورها عرضه میگردند. درحالیکه که بسیاری از این تولیدات در واقع ساخته شده در داخل کشور و به دست هنرمندانی است که در کارگاههایی کوچک و گاهاً در منازل اقدام به تولید میکنند.
  متأسفانه این محصولات ارزشمند، تنها به دلیل عدم تبلیغات و بازار فروش با قیمتی کمتر از ارزش واقعی خود به سایر کشورها فروخته میشوند. به این ترتیب نه تنها ارز قابل توجهی وارد کشور نمیشود بلکه محصولاتی که دسترنج ملت شریف ایران است به قیمت ناچیز و به صورت فلهای، به دیگر کشورها فروخته میشود. نمونه بارز این مسئله را میتوان در تولید و عرضه زعفران  مشاهده کرد.
 در اینجاست که اهمیت بسته بندی در بازاریابی محصولات خرد و خانگی احساس میشود. بسته بندی میتواند سه اثر کلی برروی   بخش اطلاع رسانی، توجه به جنبه ترغیبی محصولات است. مورد دوم ، محصولات و تولیدات خرد و خانگی داشته باشد: اولین مورد و شناسایی محصولات را داشته و جنبه سوم دراصل نقش محافظت محصولات را دارا است.


 به نوعی محصولات تولید شده در کسب و کارهای خانگی صرفا محدود به کالاهای عرضه شده نیستند و به نوعی اصالت و فرهنگ کشور را به سایر کشورها معرفی میکنند. بنابراین، بسته بندی تولیدات نقش کلیدی بر رفتار مصرف کنندگان و ترغیب آنها به خرید و استفاده از صنایع دستی و محصولات خرد و خانگی خواهد داشت. زیبایی ظاهری، قدرت رقابت با محصولات مشابه و حفظ کیفیت و سلامت محصولات از دیگر دلایل توجه به بستهبندی در فروش محصولات خرد و خانگی است. بطوریکه میتوان گفت، بسته بندی و تولید محصولات در یک سطح اهمیت قرار دارند. اما متأسفانه هنوز نقش بستهبندی آنطور که می بایست شاید جایگاه خود را نیافته است.
 چه بسا محصولاتی که در کارگاههای کوچک و یا در خانه کسب و کارهای خرد و خانگی تولید شده و از نظر کیفیت در سطح عالی هستند اما  به بازار عرضه شده و به قیمت واقعی خود بفروش برسند. این ، به دلیل بسته بندی نامرغوب نمیتوانند آنچنان که شایسته است درحالی است که بسیاری از صنایع تولید انبوه در کارخانهها برخلاف کیفیت متوسط، تنها به دلیل توجه به نحوه بسته بندی محصول  توانستهاند توجه مشتریان را به خود جلب کرده و تولیدات خود ، و رعایت تنوع در نوع و طرح بسته بندیها و مطابق با انواع سلایق را به بالاترین قیمت بفروش برسانند و از این راه درآمدهای انبوه کسب کنند.

 بسته بندی در بازاریابی محصولات خرد و خانگی

مدیریت بازاریابی و فروش خرد و خانگی

  نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات خرد و خانگی باتوجه به تنوع محصولاتی که توسط کسب و کارهای خانگی تولید شدهاند. همچون ظروف سفالی با احتمال شکستن، ظروف قلمکاری، منبت و معرق کاری شده با ارزش مالی و فرهنگی، محصولات خوراکی دارای تاریخ انقضا که لازم است برای رسیدن به بازار هدف مسافتی را نیز طی کنند، همچنین  برای سهولت چیدمان در حمل و نقل، بدون اینکه به محصولات آسیبی وارد شود و بخشی از آنها   وجود بسته بندی را بیش از پیش ملزم میکند.
 از چرخه فروش و تولید ارز خارج شوند ایده پردازی در زمینه نوع بسته بندی ممکن است کار سختی به نظر برسد اما توجه داشته باشید ایده پردازی توجه به محیط اطراف،   عواملی هستند که موفقیت شما را تضمین میکنند. برای شروع استفاده از بستهبندیهای ساده یا ،رعایت ظرافت و زیبایی بصری الهام از نمونههای موفق داخلی و خارجی، همفکری با متخصصان و حتی دوستان و همچنین توجه به هرآنچه که برای یک بسته بندی موفق لازم است و  میتواند برای شروع کار به شما کمک کند پیشنهاد میشود. در دنیای امروز با وجود تخصص های مختلف در زمینه بازاریابی، فروش، توسعه کسب و کارهای مختلف میتوان به یقین گفت که نقطه اتکای تمامی رشتههای مربوط به توسعه انواع کسب و کار، نحوه نمایش محصول در قالب بسته بندی و بازاریابی آن است. یکی از عوامل مؤثر برای ورود به بازارهای بین المللی داشتن ظاهر و بستهبندی درخور توجه و گویای کیفیت محصولات است. هنر طراحی بسته بندی میتواند شانس فروش انواع محصولات را در بازارهای کوچک و بزرگ افزایش دهد.

 

مدیریت بازاریابی و فروش


  بسته بندی مناسب با هرنوع محصول، انتخاب رنگ و طرح مناسب، ارائه اطلاعات کامل از محصولات در قالب راهنمای محصول و یا شناسنامه محصول و از همه مهمتر استحکام و دوام بستهبندی جهت حفظ کیفیت محصولات تولید شده در کسب و کار خانگی میتواند علاوه بر ایجاد احساس مثبت در مصرف کننده مانع هدر رفت محصول، بخصوص در حمل و انتقال به مسافتهای دورتر شده و سود حاصل از تولید این محصولات را بیش از پیش کند. 

 

مدیریت بازاریابی و فروش

با شما هستیم تا طلوع موفقیت

نظرات  (۲)

 • سید علیرضا عبدالهی
 • بسایر عالی می باشد.مرسی 

  پاسخ:
  خرسندیم که شما مطلب بالا را پسندیدید
 • مهدی اسفندیاری
 • متن فوق العاده جالب و تاره ای است. لطفا فونت بزرگتری استفاده کنید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید.